Grupa Nowy Szpital

Zdrowe szpitale dla pacjentów w całej Polsce

Marta Pióro - Rzecznik prasowy GNS
502 273 465 mpioro@nowyszpital.pl

Grupa Nowy Szpital Holding S.A.

Europejski Kongres Gospodarczy o zdrowiu 2016-05-23

Roli prywatnego kapitału w polskim systemie ochrony zdrowia był poświęcony jeden z panej podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który zakończył się 20 maja. W dyskuji wziął udział prezes Grupy Nowy Szpital, Marcin Szulwiński.

Punktem wyjścia do dyskusji był projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, które chce odejść od konieczności przekształcania szpitali w spółki kapitałowe w przypadku wystąpienia finansowej straty.

Jak wskazywał Jakub Szulc, ekspert ochrony zdrowia w firmie analitycznej EY, były wiceminister zdrowia, właściwie od początku transformacji ustrojowej w powszechnej opinii utrwalany jest pogląd, że „placówki publiczne leczą, a prywatna zarabiają”. - Skąd taki pogląd? - pytał.

Zdaniem Marcina Szulwińskiego, prezesa Grupy Nowy Szpital Sp. z o.o. mamy w Polsce do czynienia z totalnym pomieszaniem pojęć. - Utarło się myślenie, że za prywatną usługę musimy płacić, a świadczona w publicznym podmiocie jest bezpłatna. Takie przeciwstawianie obu sektorów jest u nas elementem gry politycznej - twierdzi.

Dodaje, że w całej opiece zdrowotnej niczego nie ma za darmo: - Wszystko ma swój koszt i cenę, tyle że sposób rozliczenia jest różny - tłumaczył prezes Szulwiński. W jego opinii warto od czasu do czasu przypominać, dlaczego prywatny kapitał pojawił się na w naszej ochronie zdrowia.

- Na początku lat 90. ubiegłego wieku lekarze brali sprawy w swoje ręce organizując za własne pieniądze pierwsze prywatne przychodnie, które nie były już w stanie funkcjonować jako jednostki publiczne - zaznacza Szulwiński.

- Należy ponadto odróżnić źródło finansowania świadczeń, którym w Polsce jest przede wszystkim NFZ, od źródła kapitału inwestowanego w placówki medyczne - uzupełniał Jakub Szulc.

Zdaniem uczestników debaty obawa przed prywatyzacją, która utrudni pacjentom dostęp do leczenia jest nieuzasadniona. Po pierwsze ze względu na małą skalę zjawiska. Po drugie, jak widać po przykładzie POZ i AOS, które są w większości usługami świadczonymi przez prywatne podmioty, nie ma to wpływu na dostępność do leczenia.

Jak przekonywali uczestnicy dyskusji, konkurencja nie wykluczas współpracy i koordynacji a rozwój sektora prywatnego jest korzystny dla pacjentów ze względu na zwiększenie dostępności do usług medycznych i możliwość wyboru.

źródło: Rynek Zdrowia
Cała relacja z dyskusji: http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Publiczne-szpitale-lecza-prywatne-zarabiaja-prawda-czy-szkodliwy-mit,162152,14.html